[-] > SANAT ŞEHİRLERİ > Cape Town Top 10
 • Cape Town Top 10

  Sanatsever Gezginler için Cape Town Top 10

  Her gezgin gideceği şehir için görülmesi gerekenler listelerine göz atar ve şehrin turistik rotalarını keşfeder. Doğa, kültürel ve tarihi rotaları dışında Cape Town ziyaretçisine sanat ile nefes kesici rotalar vaat ediyor.

  1. IZIKO NATIONAL ART GALLERY

  Sanata ilgi duyan herkesin rotasında olması gereken bu müze, süreli ve kalıcı sergileri ile Güney Afrika sanat tarihinden çalışmaların görülebileceği oldukça etkileyici bir ziyaret sunuyor.

  iziko_south_african_national_gallery

   

  2. İLK PERŞEMBE ETKİNLİĞİ

  Her ayın ilk Perşembe’si şehir açık hava sanat festivaline dönüşüyor. Onlarca galeri, kafe, mağaza, sanat ve tasarım ile geç saatlere kadar açık ve sokaklar oldukça hareketli.

  ilkpersembe

   

  3. ŞEHİR MERKEZİNDEKİ SOKAKLAR

  Şehir merkezindeki sokaklar, Berlin Duvarının bir parçasını karşınıza çıkarabileceği gibi, galerileri, tasarım mağazaları ile oldukça ilgi çekici bir rota. Şehirdeki park ve bahçelerin çoğunda heykel ve yerleştirmeler görmeniz mümkün. Restoranların çoğu sanat sergileme ve dekorasyon konusunda oldukça başarılı. Fotoğraf çekmeyi sevenler için rengarenk evleri ile Bo-Kaap görülmesi gereken bölgelerden biri.

  bokaap

   

  4. V&A WATERFRONT WATERSHED

  İçerisinde onlarca özel tasarım ürünlerin satıldığı merkez ilgi çekici geçici sergileri ile şehir merkezini tasarım ve sanat ile buluşturuyor.

  watershed

   

  5. Zeitz MOCAA

  Alman koleksiyoner Jochen Zeitz’in önderliğinde kurulan dünyanın en önemli Çağdaş Afrika Sanatı Müzesi Zeitz MOCAA, ikonik Grain Silos Binası’nda 2017′ nin Eylül ayında kapılarını açtı. Müze, 9.500 metrekarelik etkileyici binası, ses getiren sergileri ve geniş koleksiyonuyla şimdiden gerek Afrika Kıtası ve çevresinin gerekse dünya sanat sektörünün parlayan yıldızı haline geldi. Detaylı bilgi için tıklayın.

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

   

  6. IRMA STERN MÜZESİ

  Güney Afrika’nın en tanınmış sanatçılarından biri olan Irma Stern’in evi müze haline getirilerek ziyaretçisine sanatçı ve Afrika Kıtası hakkında birçok bilgi verirken geçici sergileri ile her seferinde farklı ziyaret deneyimi sunuyor.

  img_0406s

   

  7. STELLENBOSCH ŞARAP BAĞLARI

  Bütün şarap bağları özellikle sanat sergileme konusunda birbiri ile yarışıyor. Bunlardan en bilineni Delaire Graff Estate pahalı koleksiyonu ile ziyaretçisine oldukça geniş bir seçki sunuyor. Otel olarak zengin koleksiyona sahip bir diğer mekan ise özel randevu ile gezilen Ellerman House.

  sarapbaglari-2

  8. DYLAN LEWIS SCULPTURE GARDEN

  Oldukça tanınan sanatçı 90’lı yılların başında yerleştiği çiftliğini stüdyo olarak kullanmaya başladıktan sonra arazisini heykel bahçesine çevirerek ziyaretçisine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

  dylan

  9. SAHİL KASABALARI

  Sahil kasabalarının hepsine mutlaka sanat ve zanaate yönelik merkezler var. Hermanus’ta balinaları izleyebileceğiniz gibi büyük ölçekli yerleştirmeleri gezerek doğal ve el yapımı sanat çalışmaları arasında yolculuğa çıkabilirsiniz. Kısa süre kalan turistlerin gerçekleştiremediği Garden Route ise yol boyu birçok sanatçı atölyesi görebilmenizi sağlıyor.

  sahiller

   

  10. SOKAK SANATI ROTALARI

  Sokak sanatı denince Cape Town  sokak resimlerine ilgi duyanlara oldukça büyük ölçekte örnekler sunuyor. Woodstock bölgesi, Observatory bölgesi sokak sanatının en güzel örneklerini sunan sokaklar ile dolu.

  sokaksanati-13

  Ahmet Rüstem Ekici