• 100 Secrets of the Art World

  Thomas Girst-Magnus Resch, Koneigh Books

  Geçtiğimiz Ekim ayında okuyucuyla buluşan ‘’100 Secrets of the Art World’’, Koneigh Books tarafından basılan ve Thomas Girst ve  Magnus Resch tarafından düzenlenen özel bir çağdaş sanat rehberi. Sanat dünyasının en önemli sanatçı, koleksiyoner ve galerilerinin hikaye, tavsiye ve anektodlarını bir araya getiren bu keyifli rehber, sanat severlerin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken, oldukça tercih edilen kitaplardan.

 • İşte Sanat Kitapları Serisi – İşte Matisse

  Catherine Ingram, Hep Kitap, 2017

  Laurence King tarafından yayınlanan ve çeşitli sanatçıların hazırladığı illüstrasyonlarla bezenmiş eşşiz kitap dizisi, “İşte” adıyla ve Hep Kitap aracılığıyla Türkiye’deki okucularla buluşuyor. Farklı ülkelerden, farklı akımlardan, dünya sanat tarihinde iz bırakmış 17 sanatçı, her kitap için hazırlanan özel illüstrasyonlarla raflarda yer alıyor. Bacon, Caravaggio, Cézanne, Dalí, Leonardo da Vinci, Warhol gibi usta isimler ile çıkılan bu eşsiz yolculukta, serinin son kitapları İşte Matisse ve İşte Monet mutlaka okunması gerekenlerden.

 • Mümkün Olmayan Müze: Müzeler Ne Gösteriyor?

  Ali Artun, İletişim Yayınları-Sanat Hayat Dizisi, 2017

  Mümkün Olmayan Müze derlemesi, müzeciliğin hem farklı tarihsel dönemlerini, hem de farklı türlerini kıyaslıyor. Müzelerin ne gösterdikleriyle ilgileniyor. Temsil ettikleri ve donattıkları bilgi ve iktidar rejimlerini irdeliyor. Rönesans müzelerinden çağdaş müzelere, farklı örnekler üzerinden, müzelerin inşa ettikleri sembolik evreni ve dili sökmeye çalışıyor. Bu dilin zamanla nasıl dönüştüğünü araştırıyor. Müzelerin iletişim gücünü sorguluyor. Sonundaysa, müze açmanın bir çılgınlık aşamasına geldiği günümüzde bu gücün bizi nasıl etkilediğini aydınlatmayı umuyor.

  (Tanıtım Bülteninden)

  Fotoğraf: İsmail Orhan Toraman

  Kapak: Zaha Hadid, Maxxi Müzesi, Roma.

 • Sanat İçgüdüsü: Güzellik, Zevk ve İnsan Evrimi

  Denis Dutton, Ayrıntı Yayınları, 2017

  İnsanın sanat serüveni de tıpkı insanın tarih boyu evrimi gibi geçmişle sürekli bir iletişim ve etkileşim halindedir. Sanat İçgüdüsü, insanın sanatsal yaratımın izlerini süren, bulduğu izleri makul bir çerçeve içinde tartışan eşsiz bir çalışma. İnsanın sanat eserlerinden zevk almasının temellerinin de sorunsallaştırıldığı kitapta disiplinler arası bir stratejiye yaslanılarak, geniş bir alanda sanatın işlevi gözler önüne seriliyor. “Bu kitaptaki amacım en başından sanatın genel niteliklerini evrilmiş adaptasyonlar olarak açıklamaktı. Standart kanona tekrar tekrar göndermeler yapmış olsam da, alt uçtaki popüler sanat diye görmezden gelinebilecek şeyleri de analize dahil etme niyetiyle yazdım. Eğer analizim doğruysa, uyku vakti hikâyelerinden, Susam Sokağı’ndan ve gençlik edebiyatından televizyon dizilerine, aşk romanlarına ve formüllerle yazılmış Hollywood filmlerine kadar uzanan sanat eğrisi hakkında daha anlamlı bir tartışma yürütmemize olanak tanıyacaktır.”

  (Tanıtım Bülteninden)

 • Yeni Kötü Günler- Sanat, Eleştiri, Acil Durum

  Hal Foster, Koç Üniversitesi Yayınları, 2017

  “Eski güzel günlerle değil, yeni kötü günlerle başlayın.”

  Hal Foster, Yeni Kötü Günler’de sanat ve eleştirinin son yirmi beş yılda geçirdiği büyük dönüşümü Bertolt Brecht’in bu nasihatinin ışığında inceliyor.

  Cindy Sherman, Thomas Hirschhorn ve Isa Genzken gibi farklı mecralarda çalışan sanatçıların işlerine Jacques Rancière, Bruno Latour ve Giorgio Agamben gibi farklı “meşrep”lerden düşünürlerin yazdıklarının yardımıyla bakan Foster, neoliberalizmin ve teröre karşı savaşın yarattığı küresel “acil durum”u sanat içinden anlamaya çalışıyor ve bize dört “kavramsal araç” sunuyor: abject, arşiv, mimesis ve güvencesizlik.

  Yeni Kötü Günler, çağdaş sanat ve eleştirinin günümüz dünyasının oynak ve bulanık gerçekliğine verdiği ve veremediği cevapları toparlayıp yeni sorularla tartışmaya açan cesur bir kitap.

   

  (Tanıtım Bülteninden)

 • Bambaşka bir Leonora Carrington

  Joanna Moorhead, Virago, 2017

  Meksika’nın ulusal mirası olarak görülen ve Sürrealist sanat akımının son temsilcilerinden biri olarak gösterilen unutulmaz bir kadın, Leonora Carrington, daha önce bilmediğimiz yönleriyle karşımıza çıkıyor. Joanna Moorhead tarafından İngilizce olarak kaleme alınan bu yeni biyografik roman, Carrington’ın uzaktan akrabası olan Moorhead’le yıllar sonra Meksika’da buluşma hikayesi ve iki kadın arasında kurulan sağlam dostluğu konu ediniyor.  Meksika’nın en önemli sanatçılarından olan Carrington’ın farklı yönlerini okuyacağımız bu yeni kitap, 6  Nisan’da İngiltere Virago Yayınları’ndan çıkacak.

 • Küresel Sanat Pusulası: 21.Yüzyıl Sanatında Yeni Yönelimler

  Alistair Hicks, YKY, 2016

  Sanatı izleyin, sanatçıları dinleyin, tepkilerinize güvenin.

  Geçmişte, Goethe, Ruskin ve Clement Greenberg gibi yazar ve eleştirmenler sanat hakkında belirli fikirleri yaydılar, hatta bu fikirleri sanatçılara dikte ettiler. Ancak o dönemden itibaren sanatçılar isyan etmekteler. Artık sanatçılar ne mevcut bir teoriyi izlemek ne de belli bir kente gitmek zorunda hissediyorlar kendilerini. New York, Londra, Paris, Berlin ve Pekin, hepsi, sanat yapmak için harikulade yerler, ama hiçbiri dizginleri elinde tutmuyor. Küresel Sanat Pusulası’nda Alistair Hicks günümüz sanat dünyasında olan biteni tek başına hiçbir küratörün, eleştirmenin ya da sanat simsarının belirlemediğini ve belirleyemeyeceğini kanıtlıyor.

  3632219d-190f-4c8f-86a3-615aac728a68

  Alistair Hicks, YKY, 2016

 • Paha Biçilemez : Kültür, Ekonomi ve Sanatta Değer Kavramı

  Bir sanat eserinin değeri nasıl belirlenir? Piyasa her zaman bir resme, albüme, herhangi bir sanat performansına, sanat eserine veya çeşitli kültürel olgulara parasal bir değer biçer. Peki bu değer, kültürel ve sanatsal fenomenlerin içsel değerlerini ne şekilde ve ne oranda yansıtır? Bunlar arasındaki ilişki nasıl kurulur?

  Sanatsal üretimlerin yalnızca ekonomik değeri odağından incelenmesi, finansal kararların değerin tüm diğer yönlerini gölgede bırakması tehlikesini de beraberinde getiriyor. Konu üzerinde çalışmalar yapan önemli ekonomist ve akademisyenlerin makalelerini bir araya getiren Paha Biçilemez: Kültür, Ekonomi ve Sanatta Değer Kavramı ise sanatın toplumsal değeri ve piyasanın işleyişini ele aldığı tartışmalarda farklı bir perspektif geliştirmeyi sağlıyor.

  Akademi ve sanat camiasının değer biçme usullerini, piyasanın sanata biçtiği değeri farklı yönlerden inceleyen metinler, sınırlı ekonomik yaklaşımlar tarafından çizilen çerçevenin ötesine geçerek çeşitli bakış açılarının farklılıklarını ve buluştukları zemini keşfe çıkıyor.

 • Görme Biçimleri

  John Berger

  90 yıllık ömrüne sayısız kitap, oyun ve roman sığdıran, sanat tarihini büyük kitlelere sevdiren eşsiz karakter John Berger’in hayatlarımıza en çok dokunan projesi belki de BBC’de yayınlanan “Ways of Seeing” (Görme Biçimleri) belgesel dizisiydi. Bu diziden doğan ve kütüphanelerimizin olmazsa olmazı bir kitap “Görme Biçimleri”… Ülkemizde Metis’ten çıkan kitap okuyucuda bakma ve görme kavramları üzerine olağanüstü bir içgörü yaratıyor.

 • Türkiye’de Kültürel Sektörlerin Ülke Ekonomisine Katkısı

  Funda Lena

  Bilgi Üniversitesi’nde akademik kariyerini sürdüren yazar Funda Lena aynı zamanda bir müzisyen. Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan kitap, kültürel sektörü ciro, katma değer, verimlilik ve istihdam gibi parametreler üzerinden değerlendirerek sektörün geleceğe yönelik potansiyelini artırıcı öneriler getiriyor.

Toplam 6 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...Son »