• TersDonmusBirKaplum

  Ters Dönmüş Bir Kaplumbağa ile Sanat Üzerine Konuşmalar

  Barış Acar, Sel Yayıncılık

  Ters Dönmüş Bir Kaplumbağa ile Sanat Üzerine Konuşmalar, sanat tarihi yazımı ve sanat eleştirisini hâkimiyeti altına almış ortodoks yöntemlerin çemberini kırabilmek için sanatın ne’liğinden ve yapıtın varlığa geliş gerekçelerinden hareketle yeni önermeler getiriyor. Barış Acar, Türkiye’deki sanat üretiminin ve piyasasının merkezinde duran eleştirmen, “sergi yapımcısı”, küratör, koleksiyoncu gibi yönlendirici figürlerin tüketim odaklı yaklaşımlarına ve günümüz çağdaş sanatının güncel-politiğin neresinde durduğuna dair keskin tespitlerde bulunuyor.

  >>>

 • The Art of Forgery

  The Art of Forgery

  Noah Charney, Phaidon Yayınları

  “The Art of Forgery: The Minds, Motives and Methods of the Master Forgers” (Sanat Sahteciliği: Büyük Taklitçilerin Akıl, Motif ve Methodları) kitabı dünyanın en ünlü sanat taklitçilerinin arka planında yer alan dram, hikaye ve hileleri anlatıyor. Noah Charney tarafından yazılan kitap, ünlü sanat eserlerinin taklitlerinin olușturulma süreçlerini ve taklitçilerin toplumu, prestijli kurumları ve sanat dünyasını kandırma şekillerini gün ışığına çıkarmayı amaçlıyor. Olay incelemesi şeklinde düzenlenen kitap okuyucuyu “Dahi, Gurur, İntikam ve Para” gibi temalara odaklanarak karakterler, sanat türleri ve farklı dönemler arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Böylece akıcı bir üslup yakalayan kitaptaki her bölüm okuyucuyu sanat taklitçilerinin merak uyandırıcı, hikaye, yaratıcılık, güç ve zayıflık dolu dünyalarına davet ediyor.

 • The Conman

  The Conman

  Lonely Salisbury&Aly Suja, Gibson Square Books

  İngiliz Modern Sanat Dünyasını kandıran sahte eserleri anlatan “The Conman”, Lonely Salisbury&Aly Suja tarafından yazıldı. Çıplak kadın figürü ve japon balığı sayesinde ortaya çıkan 10 yıllık dolandırıcılık hikayesi, okul öğretmeni olan Myatt’ın “Private Eyes” gazetesine ressam olarak ilan vermesiyle başlar. Böylece farkında olmadan İngiltere’nin en büyük sanat dolandırıcılığının bir parçası haline gelen Myatt’ın ilanına cevap verenlerden biri, Profesör olduğunu söyleyen ancak gerçekte bir dolandırıcı olan gizemli John Drewe’dir. Sanat dünyası hakkında az bilgiye sahip olmasına rağmen sanat dolandırıcılığında önemli olanın eserin kendisinden çok temsil şekli olduğunu keșfeden Drewe, 200 adet sahte tablo siparişi verir ve böylece sanat dünyasını ele geçirmeye hazırlanır.

 • Drawn to Trouble

  Drawn to Trouble: Confessions of a Master Forger: A Memoir

  Eric Hebborn, Mainstream Publications

  Dünyanın en büyük ve en yetenekli sanat sahtekarlarından biri olarak gösterilen Eric Hebborn’un yaşamını anlatan otobiyografik kitap, Kraliyet Sanat Okulu’ndan sanat dünyasının karanlık tarafına uzanan alışılmış dıșı bir hikayeyi konu ediniyor. Gençliğinde birçok sanat ödülü kazanmasına rağmen istediği takdiri elde edemeyen ve böylece sanat sahteciliğine yönelen Hebborn, üstün tablo restorasyonu bilgisi sayesinde Eski Ustaların tablolarının tüm detaylarına hakim olur ve onları kopyalamaya başlar. Hebborn’un eser taklit ve sahtecilik tekniklerinin inceliklerini anlatan kitap, Sotheby’s ve Christie’s gibi dünyanın en prestijli kurumlarını yanıltmayı başaran üstün bir yeteneği ve 20. yüzyılın en büyük sanat sahtekarının bilinmeyen yönlerini gün ıșığına çıkartıyor.

 • Hot Art

  Hot Art: Chasing Thieves and Detectives through the Secret World of Stolen Art

  Joshua Knelman, Douglas&Mclntrye Yayınevi

  Sanat hırsızlığının bilinmeyen yönlerini açığa çıkaran “Hot Art,” yazar Joshua Knelman’ın 4 yıl süren seyahat ve araștırmasının ürünü. 2008 yılında başladığı çalışmasını Kahire, New York, Londra, Montreal ve Los Angeles’ta yürüten Knelman’ın yolu dünyanın en ünlü sanat hırsızları ve dedektifleriyle kesișir. Usta tablo hırsızı Paul ile tanıșan Knelman, kendisini çalınmış sanat eserlerinin izini süren dedektif Donald Hrycyk’in dünyasında bulur. Paul’ün hayatına ve uluslararası dedektif ağına odaklanan bölümler ile “Hot Art” sanat hırsızlığının dramatik dünyasını gözler önüne seriyor. Hırsızlar, dedektifler, FBI ajanları ve avukatları biraraya getiren heyecanlı kitap, dünyanın en büyük kara marketlerinden biri olan global sanat hırsızlığının boyutları ve ona karşı verilen savaşı açığa çıkartıyor.

 • The Art Forger

  The Art Forger

  B.A. Shapiro, Algonquin Books

  18 Mart 1990 yılında Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden bugün 500 milyon dolar değerinde 13 tablo çalındı. Amerika tarihinin en büyük sanat soygunu olarak tarihe geçen bu gerçek hikayeden yola çıkan Shapiro, romanında heyecan dolu ve ince ayrıntılarla örülmüş bir kurgu sunuyor. Para kazanmak için tabloların mükemmel replikalarını yapan Claire Roth, çalınan Degas tablosunun taklidini yapmak üzere önemli bir galeri sahibiyle anlaşır. İşler tabloyu görünce karışır. Claire, 1990 soygununda çalınan bu tablonun sahte olduğundan şüphelenir. Zaten sahte olan bir tablonun sahtesini yapacak mıdır, yoksa tablonun arkasındaki sır perdesini aralamaya mı çalışacaktır?

 • Can Göknil

  Can Göknil Yaşamı ve Sanatı

  Oğuz Erten, Bozlu Art Project - 2018

  Yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı ve Can Göknil ile yapılan görüşmeler, yayın ve gazete taramaları sonrası ortaya çıkan kitapta, tüm yönleri ile yaratıcılığa ve üretime adanmış bir hayat profili çizen Can Göknil’in kitabının da bu üretkenliği yansıtması arzulandı. Sanatçının ailesi ve çocukluğu, kolej yılları, Amerika’daki eğitim süreci farklı başlıklar altında ele alındı. Sanatsal üretimi kronolojik olarak düzenlediği sergiler üzerinden okunmaya çalışılan kitapta, bu gelişim ile birlikte resimli kitaplar ve öyküler de ayrı bölümler halinde değerlendirildi. Ayrıntılı bir biyografi ile sona eren kitap, 1980’lerden bu yana bir konu ve kavram bütünlüğünde sergiler düzenleyen ender sanatçılardan biri olan Can Göknil’in yapıtlarından zengin örnekleri de içeriyor.

  >>>

 • New Art New Markets

  New Art New Markets

  Iain Robertson, Lund Humpries - 2018

  Iain Robertson’un ilk kez 2011 yılında yayınlanan New Art New Markets kitabı günümüzü şekillendiren çağdaş sanat trendlerine ve ortaya çıkmakta olan marketlere odaklanıyor. Günümüzde etkisini hissettiren üç farklı markete dikkat çeken kitap; var olan, olgunlaşmış ve ortaya çıkmakta olan üç farklı sanat ortamı sunuyor. Kitabın 2018 edisyonunda Robertson incelemesine Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Güney Afrika coğrafyalarını dahil ederek Brezilya, Meksika, Kolombiya, Küba, Nijerya ve Katar gibi günümüz sanatına yön veren marketlere ışık tutuyor. Batı dünyasındaki sanat ve estetik anlayışına odaklanarak ortaya çıkmakta olan market senaryolarına dikkat çeken sürükleyici kitap koleksiyoner, yatırımcı ve sanata ilgi duyanların kütüphanesinde mutlaka yer alması gereken bir rehber niteliğinde. Bu özel kitabı Amazon.com’da bulabilirsiniz.

 • Manet, Velázquez ve Estetik Modernizm

  Michel Foucault, İletişim Yayınları, 2018

  20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden Michel Foucault’un modern sanat incelemesi İletişim Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrildi. Foucault’ın Manet ve Velázquez’e odaklanarak estetik düşüncenin derinine inerek iki ressamın zamanlarındaki dünya görüşünü aydınlattığı bu özel kitap modern sanata bambaşka bir gözle bakmamızı sağlıyor. Modern sanat üzerine yazılmış en önemli incelemelerden biri olan kitabı tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

 • hodbinler

  Hodbinler

  Saruhan Doğan - Hayykitap, 2018

  “…bu düşleyiş, olmayan bir dünyaya biteviye yapılan bu seyahatler, artık gerçek hayatın yerini alan bir yaşayış, aynen mehtap ışığında parlayan suları zümrüt bir ayna, o suya elini daldırdığında parmaklarının ucundan damlayan taneleri ise o zümrütten kesilmiş birer mücevher zannedip de tutmaya çalışan hayalperestin beyhude çırpınışı misali bir kayboluş olmuştu. Ben ise ellerimle sebebiyet verdiğim bu mahvoluşun şimdi acılı bir seyircisi olmaktan öteye gidemeyen bir hiçtim işte. Bir hiç, muğlak, titrek bir hayalet, soluk bir gölge.”

  Hodbinler… Bir hayalde yaşayıp ölecek olsalar bile hayalden de, hayattan da zevk alamayanlar, nereye baksa kendini görenler, o hüzünlü mağrurlar…

  Türkçe edebiyatın zengin mirası üzerine kurulmuş mükellef bir sofra, gülünesi bir sürükleniş, acıklı bir parodi, bir aşk, ihtiras ve ihanet nümayişi… Üslubu kaybettiğimiz bir zamandan, o zamana ait hayatlardan akseden bir tebessüm, lisanı eski güzel günlerin lisanına istihza dolu bir gönderme.

  Hodbinler, dil zenginliği, kurgusu ve her satırına sinmiş hicviyle okuru büyüleyecek. Ustalığını daha ilk romanında ortaya koyan Saruhan Doğan, Türk romanında iddialı bir sayfa açıyor!

  (Tanıtım Bülteninden)

Toplam 12 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...10...Son »