[-] > DİĞER ETKİNLİKLER > 15. İstanbul Bienali
 • 15. İstanbul Bienali

  16 Eylül - 12 Kasım 2017

  Güz döneminde en heyecanla beklediğimiz sanat etkinliği, 16 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında ‘İyi Bir Komşu’ temasıyla gerçekleşecek ve küratörlüğünü ünlü sanatçı ikilisi Elgreem & Dragset’in üstlendiği 15. İstanbul Bienali kuşkusuz. Koç Holding sponsorluğunda ücretsiz olarak düzenlenen etkinlik, Newsweek tarafından ‘2017’de uğruna seyahate çıkmaya değer 5 sergiden biri’ ve NY Observer tarafından ‘2017’de dünya çapında gerçekleşecek 10 sanat etkinliğinden biri’ olarak gösteriliyor.

  İskandinav kökenli küratörler Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, farklı kimliklerin ve yaşam biçimlerinin aidiyet ve özel alan anlayışlarını iyi bir komşu ve ev kavramları üzerinden incelemeyi, bu bağlamda kadın ve feminizm konularına özel bir vurgu yapmayı amaçlıyor. Bienalin grafik tasarımcısı Rupert Smyth’in sanatçılarla işbirliği içinde tasarladığı uluslararası açık hava tanıtım kampanyası da dikkat çekici. Birçok farklı ülkeden kültür kurumlarının billboardlarında iyi bir komşunun ne olduğuna dair 40 farklı soru eşliğinde sergilenen işler, ev ve mahalle kavramlarının dünyanın dört bir yanında zaman içinde nasıl bir değişime uğradığını irdeliyor. Bienalin danışma kurulu ise daha önce İstanbul Bienali Eş Küratörü olan Adriano Pedrosa, Küratör Başak Şenova, Sanatçı İnci Eviner, Whitechapel Gallery Direktörü Iwona Blazwick ile Küratör Ute Meta Bauer’den oluşuyor.

  Elmgreen & Dragset. Fotoğraf: Ariel Reichman

  Elmgreen & Dragset. Fotoğraf: Ariel Reichman

  Bienal İstanbul Modern, Pera Müzesi, Galata Rum İlkokulu, Ark Kültür, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Artist’s Collective Studio (yeniden düzenlenen bir sanatçı stüdyosu) olmak üzere 6 farklı alana yayılıyor. Etkinliğin 32 ülkeden 55 sanatçıyı içeren katılımcı listesi de oldukça heyecan verici. Türkiye’den usta isim Candeğer Furtun’dan Burçak Bingöl, Volkan Arslan, Ali Taptık gibi uluslararası çevrelerce tanınan sanatçılara; Gözde İlkin, Alper Aydın gibi genç ve yükselen isimlerden dans ve performans odaklı çalışan Tuğçe Tuna’ya; Yoğunluk atölye kolektifinden Erkan Özgen ve Bilal Yılmaz gibi İstanbul dışında konuşlanan alternatif kimlikli sanatçılara uzanan çok çeşitli bir katılımcı profili göze çarpıyor.

  Candeğer Furtun, Suskunlar, 1987. Fotoğraf: Kikas World

  Candeğer Furtun, Suskunlar, 1987. Fotoğraf: Kikas World

  Yoğunluk-Axis Mundi, Adahan. Fotoğraf: Cemal Emden

  Yoğunluk-Axis Mundi, Adahan. Fotoğraf: Cemal Emden

  Erkan Özgen, First Untitled, 2012.

  Erkan Özgen, First Untitled, 2012.

  Uluslararası katılımcılardan kamusal alanla ilgili heykel ve enstalasyonlarıyla bilinen Olaf Metzel; gözetlenme, güç ilişkileri, cinsiyet gibi alanlarda çok yönlü çalışmalar üreten, İstanbul Modern’in 8. İstanbul Bienali’nde sergilenen zincirli merdivenlerinin yaratıcısı ve son yirmi yılın en iyi çıkış yapan sanatçıları arasında gösterilen Monica Bonvicini; Anne heykeliyle feminist sanat tarihine damgasını vuran Louise Bourgeois; insan bedeninin yaşamı ve acılarına dair heykelleriyle ses getiren Berlinde De Bruyckere; şiddet, terör, devlet gibi kavramları karışık teknik ve gündelik nesneler üzerinden kurguladığı eylemleriyle sorgulayan Adel Abdessemed ve Asya çağdaş sanatının en önemli isimlerinden Xiao Yu dikkat çekiyor.

  Olaf Metzel, Neues Museum Nuremberg sergisinden görünüm, 2015. Fotoğraf: Wentrup Gallery

  Olaf Metzel, Neues Museum Nuremberg sergisinden görünüm, 2015. Fotoğraf: Wentrup Gallery.

  Berlinde De Bruyckere, S.M.A.K. sergisinden, 2014. Fotoğraf: Dirk Pauwels.

  Berlinde De Bruyckere, S.M.A.K. sergisinden, 2014. Fotoğraf: Dirk Pauwels.

  Adel Abdessemed, One Life One Love One God, 2008. Fotoğraf David Zwirner Gallery.

  Adel Abdessemed, One Life One Love One God, 2008. Fotoğraf David Zwirner Gallery.

  Xiao Yu, Cement Floor sergisinden. Fotoğraf: MutualArt.

  Xiao Yu, Cement Floor sergisinden. Fotoğraf: MutualArt.

  Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünde hazırlanan etkinlik programında ise sanatseverler, bienalin ortak teması çerçevesinde söyleşilere ve çalıştaylara katılma olanağı bulacaklar.