[-] > 50 MÜZE > Sanat-Tasarım Dünyası Artık Design Society’de
 • Sanat-Tasarım Dünyası Artık Design Society’de

  Design Society Müzesi, Çin

  İki ülke arasında kurulan kültür-sanat işbirliğinin son örneklerinden biri olan Design Society Müzesi, Londra’nın V&A Müzesi ve Çin devleti kaynaklı China Merchants Shekou tarafından yürütülen 3 yıllık ortak çalışmanın ürünü. Netherlands Architectural Institute’ün eski direktörü, küratör ve sanat eleştirmeni Ole Bauman direktörlüğündeki bu özel müzede karşımıza tasarım ve sanat dünyasından heyecan verici örnekler çıkıyor.

  Desingn Society

  Design Society, Kaynak: archinect.imgix.net

  Shenzhen bölgesini kültür-sanat habitatı haline getirmeyi amaçlayan Shenzen Sea World Cultural Arts Centre Projesi kapsamında yaratılan müze, eski sanayi bölgesinde yer alıyor. Kültür merkezi ve sanat – tasarım müzesi olan Design Society, Çin vizyonu ve uluslararası bakış açısını yansıtıyor. Değişen sergileri, etkinlikleri ve kalıcı koleksiyonuyla bir yandan Çin tasarımlarını uluslararası camiaya tanıtırken bir yandan da dünyada sanat ve tasarım alanında olup bitenleri Çin’e taşıyacak.

  Design Society

  Design Society, Kaynak: designperspectives.org

  Müze, gri blok yığınlarının kesişiminden oluşuyor. Dikdörtgen formdaki üç bloğun bir araya gelmesiyle oluşturulan bina, Pritzker ödülü sahibi Japon mimar Fumihika Maki tarafından tasarlandı. 4 katlı modern binanın dikkat çeken en önemli özelliği ise blokların ortasında, binanın düz çatıları ve çevresinde bulunan bitkiler ve yeşillikler.

  Design Society

  Design Society, Kaynak: designboom.com

  Design Society’nin en önemli özelliklerinden biri aynı Louvre Abu Dabi gibi iki ülke ve kurum arasında kurulan işbirliği ve ortak çalışmanın ürünü olması. Müzenin kurucu partneri, Londra ve Dünya’nın önde gelen Müzesi Victoria and Albert Müzesi, Design Society’de koleksiyonundan eserleri kendi adını taşıyan galerisinde sergiliyor. Buna ek olarak V&A, Design Society’de 3 yıl boyunca gezici sergiler düzenleyecek, müzenin yönetim kadrosunu yetiştirmek ve müzenin koleksiyonunu geliştirmek için uzmanlık ve destek sağlayacak.

  Design Society

  Sol: ‘Fragile nature’ Avize, Studio Drift, 2011, Sağ: Braun Kayıt Cihazı, Dieter Rams, 1959, ©Victoria and Albert Müzesi

  V&A Galerisi’nde karşımıza çıkan sergi ‘’Values of Design’’, V&A küratörleri tarafından oluşturuldu. İngiliz Sam Jacob stüdyosu tarafından tasarlanan bu özel sergide sergilenen V&A koleksiyonundan 250 eser, tasarımın günlük yaşamımızdaki etkisi ve önemine odaklanıyor.

  Design Society

  Kaynak: Kung Fu Motion adlı video çalışması, Minding the Digital sergisi, ©China Daily

  Müzenin diğer sergi alanında ise ‘’Minding the Digital’’ adlı sergi ziyaretçileri karşılıyor. Design Society ekibi ve MVRDV stüdyosu tarafından hazırlanan sergi, uluslararası ve yerel 50 tasarım çalışması çerçevesinde teknoloji ve internetin günümüz dünyasını ve geleceği nasıl şekillendirdiğini sorguluyor ve izleyiciyi dijital gelecek ve dijital teknoloji kavramlarını düşünmeye davet ediyor.

  Simge Erdoğan