• 50 Müze

  50 Müze içeriğimizde dünyanın dört bir yanından koleksiyonları kadar tasarımlarıyla da şaşırtan 50 müzeyi listelemeyi amaçlıyoruz.

  Listemizi 50’ye ulaştırırken bize önerilerde bulunmak veya bu yerlerden çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak isterseniz info@art50.net adresinden bize ulaşabilirsiniz. Okuyucularımızın paylaşımlarına da yer vermeyi amaçladığımız bu listeyi en kısa zamanda 50’ye ulaştırmak üzere, keyifli okumalar!

 • tate-st-ives

  Özlenen Tate St. Ives Geri Dönüyor

  Tate St. Ives, İngiltere

  Tate müzeler grubunun İngiltere, Cornwall, St. Ives’te bulunan sanat müzesi Tate St. Ives, 4 yıl süren yoğun yenileme ve genişleme çalışmasının ardından kapılarını tekrar açıyor.

   

  Müze alanını iki katına çıkaran kapsamlı proje sonrasında Tate St. Ives, yeni sergileme alanlarında sunulan yeni eserler ve yeni stüdyolarda yapılacak olan program ve etkinliklerle yepyeni bir sanat deneyimi sunuyor.

  Clore Sky Stüdyosu

  Clore Sky Stüdyosu

  1993 yılında kurulan müzenin gelişen sergileme teknikleri ve artan ziyaretçi ihtiyacına karşılık verememesi, ana binayı yenileme ihtiyacı doğurdu. Orijinal binanın yaratıcıları Rvans ve Shalev iş başına geçerek binaya yeni bir soluk getiren Clore Sky Stüdyosu, St. Ives Stüdyosu ve yeni müze giriş alanını oluşturdu. Bu alanlarda ilk defa 20. Yüzyıl St. Ives Modern Sanatından en özel örnekler izleyiciye sunuluyor. Kronolojik olarak düzenlenen sergide, Peter Lanyon, Barbara Hepworth, Piet Mondrian, Naum Gabo ve Paule Vézelay gibi St. Ives’te doğan veya bölgede yaşamış olan İngiliz ve uluslararası sanatçıların çalışmaları karşımıza çıkıyor. Böylece St.Ives’in 20. Yüzyıl sanatına olan etkisi gözler önüne seriliyor.

  Tate St. Ives Ziyaretçi Alanı

  Tate St. Ives Ziyaretçi Alanı

  Projenin ikinci ayağı ise ana binanın ek bina inşa edilerek genişletilme projesi. Sergi değişme ve yenileme çalışmaları sırasında müzenin kapatılmak zorunda kalması sorununu ortadan kaldırmak ve yeni sergiler düzenlemek için başlatılan projede, ödüllü mimarlar Jamie Fober Architects iş başına geçti. El yapımı seramik çinilerle süslenen, terastaki bahçesi, altta bulunan sahilliyle bütünleşen yeni binada yeni koleksiyon bakım odaları, müze ofisleri ve ziyaretçi alanları bulunuyor.

  © Rebecca Warren

  © Rebecca Warren

  Müzenin 14 Ekim’deki açılışı için özel olarak düzenlenen sergi, Rebecca Warren’in çalışmalarından oluşuyor. 14 Ekim 2017 – 7 Ocak 2018 tarihleri arasında gezilebilecek olan sergi, sanatçının geçtiğimiz 8 yılda İngiltere’de düzenlediği ilk solo sergisi olma özelliğine sahip. ‘’All that Heaven Allows’’ adlı bu sergide, sanatçının en özel heykel ve neon vitrin çalışmalarını görmek mümkün.

  Tate St. Ives İç Görünüm

  Tate St. Ives İç Görünüm

  Eskiden 3 kat daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan, alanına 600 metre kare ekleyen ve yepyeni stüdyolar ve sergi alanları ile yeni bir görünüme kavuşan Tate St. Ives, müzeyi özleyen ve şehre yolu düşen sanatseverleri karşılamak için hazır.

  Simge Erdoğan

 • Yayoi Kusama Müzesi2

  Yayoi Kusama Müzesi

  Puantiyelerden Oluşan Gizemli Bir Dünya: Yayoi Kusama Müzesi, Tokyo, 2017

  Sonsuzluk odaları, puantiyeli rengarenk iç alanları ve devasa enstalasyonlarla Yayoi Kusama Müzesi

  Renkleri, desenleri ve çizgileriyle sanatseverleri büyüleyen Japon avangard sanatçı Yayoi Kusama’nın çalışmalarını sergileyen Yayoi Kusama Müzesi Tokyo’da kapılarını açtı.

  Yayoi Kusama, Fotoğraf: Jeremy Sutton-Hibbert/Getty Images

  Yayoi Kusama, Fotoğraf: Jeremy Sutton-Hibbert/Getty Images

  Japonya’nın en önemli sanatçılarından biri olarak gösterilen Yayoi Kusama, yıllar önce Tokyo’nun Shinjuku bölgesinde bulunan bir bina satın aldı. Kime Sekkei tarafından 2014 yılında inşa edilen, çevresindeki kısa kahverengi binalar arasında hemen fark edilen uzun beyaz binanın hazırlık çalışmaları bölgede yaşayanlar ve sanatseverler tarafından merakla takip edildi. Binanın ne olarak kullanılacağı sorusu birçok spekülasyon ve yoğun merak dalgasına yol açtı. Bu binanın Yayoi Kusama Müzesi olarak kullanılacağı haberi, müzenin resmi web sitesinin açılması ve haberin sitede duyurulması ile sanat camiasına bomba gibi düştü.

  Starry Pumpkin” (2015) by Yayoi Kusama. Credit Motohiko Hasui for The New York Times

  Starry Pumpkin” (2015) by Yayoi Kusama. Fotoğraf: Motohiko Hasui – New York Times

  Geniş camlı 5 katlı binada sanatçıyla özdeşleşen neon renkler, puantiyeler ve çizgilerden oluşan bambaşka bir dünya sunuluyor. Giriş katta müzenin hediye eşya dükkanı, 2. ve 3. katlarda Kusama’nın çalışmalarının sergilendiği sergi alanları ve 4. katta ise Instagram severlerin favorisi olmaya aday, tüm alanı kaplayan geniş rengarenk enstalasyonlar bizi karşılıyor. Müzenin 5. katında ise okuma odası, Kusama’yla alakalı doküman ve malzemenin depolandığı arşiv ve açıkhava teras alanını görüyoruz.

  I WHO HAVE ARRIVED IN THE UNIVERSE 2013 194×194cm ©YAYOI KUSAMA

  I WHO HAVE ARRIVED IN THE UNIVERSE, 2013, 194×194cm ©YAYOI KUSAMA

  Tama Sanat Üniversitesi başkanı ve Saitama Modern Sanat Müzesi direktörü Tensei Tatebata tarafından yönetilen Müze, yılda iki kere değişecek olan süreli sergilere de ev sahipliği yapacak. 

  Yayoi Kusama “Love Forever’’ Serisi. ©Motohiko Hasui for The New York Times

  Yayoi Kusama “Love Forever’’ Serisi. ©Motohiko Hasui – The New York Times

  Müzenin ilk sergisi ‘’Creation is a Solidary Pursuit, Love is What Brings You Closer to Art’’ (Yaratıcılık Arayıştır, Sevgi Sanata Yaklaştırır) başlığı ile 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Yayomi Kusama’nın en yeni çalışmalarını görüyoruz. Sergi, sanatçının ‘’My Eternal Soul’’ (Ölümsüz Ruhum) başlıklı, 16 eserlik yeni tablo serisi ve ‘’Love Forever’’ (Sonsuz Sevgi) başlıklı siyah-beyaz çizim serisinden oluşuyor.

  Pumpkins Screaming About Love Beyond Infinity

  Pumpkins Screaming About Love Beyond Infinity

  Serginin en can alıcı noktalarından biri ise Kusama’nın Müzenin açılışı için özel olarak yaptığı görenleri büyüleyen enstalasyonu ve yeni balkabağı çalışması. Kuruluşu, açılışı ve içeriğiyle en başından itibaren gizem ve merak yaratan, Kusama’nın renkli kişiliğini yansıtan bu Müze keşfedilmeyi bekliyor.

  Simge Erdoğan

 • ZeitzMOCAA

  Zeitz MOCAA

  Dünyanın En Önemli Çağdaş Afrika Sanatı Müzesi

  50 Müze listemize dünyada heyecanla beklenen, 2017-18 sonbahar-kış sezonunda açılacak olan yeni müzelerle devam ediyoruz. Bu hafta açılan, son zamanların en önemli sanatsal projelerinden biri olarak gösterilen Zeitz MOCAA Çağdaş Sanat Müzesi’yle başlayacak olan yolculuğumuz, ilerleyen haftalarda Louvre Abu Dhabi, Tate St Ives, Çin Design Society ve Japonya Yayoi Kusuma Müzesi ile devam edecek. Gelin dünyada birçok alanda ilki gerçekleştirecek olan Zeitz MOCAA’ya beraber bakalım.

   

  Dünyanın En Önemli Çağdaş Afrika Sanatı Müzesi

  Zeitz MOCAA, Cape Town, Güney Afrika

  Güney Afrika, Cape Town’dayız. Şehrin kalbinin attığı renkli Victoria & Alfred rıhtımında yükselen tarihi bina artık dört gözle beklenen Zeitz MOCAA Çağdaş Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Alman koleksiyoner Jochen Zeitz’in önderliğinde kurulan, ikonik Grain Silos binasında 22 Eylül’de kapılarını açan müze 9.500 metrekarelik etkileyici binası, ses getiren açılış sergileri ve geniş koleksiyonuyla şimdiden gerek Afrika kıtası ve çevresinin gerekse dünya sanat sektörünün parlayan yıldızı haline geldi.

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Afrika ve diasporasının çağdaş sanatını Afrika kıtasında sergileyecek olan ilk müze olma ünvanına sahip olan Zeitz MOCAA’nın açılacağı ilk olarak 2013 yılında duyuruldu. 4 yıldan fazladır açılış çalışmaları sürdürülen, Victoria and Alfred Waterfront ve Jochen Zeitz işbirliğiyle kurulan Müze, Cape Town için tarihi anlam taşıyan Grain Silo Kompleksi’nde bulunuyor. 1921 yılında inşa edilen kompleks, şehrin gerek kültürel gerekse tarım ve endüstri mirasının en önemli simgelerinden biri. Yarım yüzyıldan uzun süredir Afrika’nın güneyinin en uzun binası olma ünvanına sahip olan bina, 2001 yılına kadar kıtanın ekonomik kalkınmasında kilit bir rol oynadı. Zamanında Afrika kıtasının tahıl üretiminin merkezi olduktan sonra uzun yıllar terkedilen bu fabrika, artık günümüzün en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri.

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Binanın 9 katlı, geniş yuvarlak hücrelerden oluşan ilginç ve görkemli yapısı, Cathedral formundaki geniş avlusu ve Cape Town’daki konumu en az koleksiyonu ve sergileri kadar ilgi çekiyor. Londra merkezli Heatherwick Studio tarafından restore edilen 9.500 metre karelik müzenin geniş sergi salonları, açık hava teras heykel sergisi alanı, devlet sanat koleksiyonu deposu ve restorasyon alanları, kitapevi, restoran/bar ve okuma odalarında kaybolmamak elde değil. Müzenin direktörü ve baş küratörü Mark Coetze, müzenin kuruluşundaki 4 yıllık yoğun çalışmanın ve 1.000’den fazla insanın emeğinin altını çiziyor.

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Zeitz MOCAA, Heatherwick Studio, Fotoğraf: Iwan Baan

  Müzenin en önemli destekçilerinden Robert Redford V&A Waterfront ve Johan Zeitz’i tebrik ederek müzenin kuruluşunda rol almaktan duyduğu mutluluğu belirtiyor. ”Afrika ve diasporasının sanatını temsil etmek ve sanattaki birliği kutlamak için Cape Town’dan daha iyi bir yer düşünemiyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda Zeitz MOCAA daha fazla işbirlikleri kurarak dünya sanatındaki yerini güçlendirir.” Müzenin diğer önemli destekçilerinden Kofi Annan ise Afrikalı oldukça yetenekli ve tutkulu sanatçılara platform sağlayan müzenin, sanat camiasındaki büyük bir boşluğu doldurduğunu belirtiyor ve müzenin kuruluş yolculuğunda yer almaktan gurur duyduğunu söylüyor.

  Athi-Patra Ruga, Proposed Model for Tseko Simon Nkoli Memorial, 2017.

  Athi-Patra Ruga, Proposed Model for Tseko Simon Nkoli Memorial, 2017.

  Zeitz MOCAA, kıtada 54 ülkede yaşayan insanların hikayelerini anlatmak ve Afrika sanatını uluslararası sanat camiasında temsil etmek misyonuyla yola çıktı. Bu bağlamda müze, Afrika ve çevresinin çağdaş sanatını toplamak, korumak, araştırmak, uluslararası sergiler düzenleyerek uluslararası diyaloğu güçlendirmek ve eğitim programları ile sanata erişimi desteklemeyi amaçlıyor. Kar amacı gütmeyen bir müze olan Zeitz MOCAA’nın kalıcı sergileri, dünyaca ünlü Alman koleksiyoner Jochen Zeitz’ın 21. Yüzyıl Afrika Sanatı eserlerinden oluşan geniş kişisel koleksiyonundan oluşuyor. Müzenin 100’den fazla sergi salonunda sanatseverlerle buluşacak olan bu özel koleksiyonun ve yükselen Afrikalı sanatçıların eserlerinden oluşan dönemsel sergilerin yanı sıra Sanat Eğitimi Merkezi, Küratöryel Çalışmalar, Fotoğrafçılık ve Kostüm Enstitüsü gibi merkezler de Afrika sanatını gözler önüne seren çalışmalar yapacak.

  William Kentridge - More Sweetly Play the Dance

  William Kentridge – More Sweetly Play the Dance

  Müzenin koleksiyon sergilemeleri ve açılış sergileri müzenin misyonunu iddialı bir şekilde ortaya koyan nitelikte. İngiliz-Nijeryalı sanatçı Yinka Shonibare MBE’nin canvasları, Cape Town doğumlu Nicholas Hlano’nun kauçuk ve kurdeleden yaptığı büyük ejderha heykeli sergilerin zenginliğini gösteren örneklerden sadece birkaçı. Müzenin açılışı için özel olarak planlanan üç sergi; Zinbabweli Kudzanai Cjhiurai retrospektifi (22 Eylül-31 Mart 2018), dünyaca ünlü ve ödüllü fotoğraf sanatçısı Edson Chagas’ın ‘’Luanda, Encyclopedic City’ Sergisi (22 Eylül-13 Ocak 2018) ve Güney Afrikalı sanatçı Nandipha Mntambo retrospektifi (22 Eylül-27 Ocak 2018) ziyaretçilere bambaşka bir Afrika sunuyor.

  Nandipha Mbtambo, Emabutfo, Material Value solo exhibition

  Nandipha Mbtambo, Emabutfo, Material Value solo exhibition.

   

  Cyrus Kabiru, Macho Nne.

  Cyrus Kabiru, Macho Nne.

   

  El Anatsui, Dissolving Continents, 2017.

  El Anatsui, Dissolving Continents, 2017.

   

  Mary Sibande, In the Midst of chaos there is opportunity, 2017.

  Mary Sibande, In the Midst of chaos there is opportunity, 2017.

   

  Kudzanai Chiurai

  Kudzanai Chiurai

  “All things being equal” başlığı altında müzenin farklı katlarında eserleri sergilenen Afrika ve diasporasından sanatçıların listesi şöyle:

  Leonce Raphael Agbodjélou (Benin), Ghada Amer (Egypt), 
El Anatsui (Ghana)
, Joël Andrianomearisoa (Madagascar), Roger Ballen (United States of America), Njideka Akunyili Crosby (Nigeria), Godfried Donkor (Ghana), Hasan and Husain Essop (South Africa), Frohawk Two Feathers (United States of America), Kendell Geers (South Africa), 
Frances Goodman (South Africa), 
Lungiswa Gqunta (South Africa), 
Nicholas Hlobo (South Africa), 
Taiye Idahor (Nigeria), 
Rashid Johnson (United States of America), 
Isaac Julien (United Kingdom), 
Cyrus Kabiru (Kenya), 
William Kentridge (South Africa), 
Glenn Ligon (United States of America), 
Liza Lou (United States of America), 
Mack Magagane (South Africa), 
Misheck Masamvu (Zimbabwe), 
Mohau Modisakeng (South Africa), 
Daniella Mooney (South Africa), 
Sethembile Msezane (South Africa), 
Zanele Muholi (South Africa)
, Wangechi Mutu (Kenya), Gareth Nyandoro (Zimbabwe), 
Chris Ofili (United Kingdom), 
Owanto (Gabon), 
Jody Paulsen (South Africa), 
Thania Petersen (South Africa), 
Jeremiah Quarshie (Ghana), 
Athi-Patra Ruga (South Africa), 
Chéri Samba (Democratic Republic of Congo), Mary Sibande (South Africa), Julien Sinzogan (Benin), 
Penny Siopis (South Africa), 
Marlene Steyn (South Africa)
, Hank Willis Thomas (United States of America), Kehinde Wiley (United States of America)

  Kendell Geers, Hanging Piece, 1993.

  Kendell Geers, Hanging Piece, 1993.

   

  Müzenin çatısındaki heykel bahcesi, Now and Then: El Loko/Kyle Morland ikilisine ait ortak bir çalışma

  Müzenin çatısındaki heykel bahçesi, Now and Then: El Loko & Kyle Morland ikilisine ait ortak bir çalışma.

  Zeitz Koleksiyonu ve Jochen Zeitz Hakkında

  Girişimci işadamı Jochen Zeitz tarafından 2002 yılında kurulan Zeitz Koleksiyonu, Afrika ve diaspora çağdaş sanatını temsil eden dünyadaki en önemli koleksiyonlarının başında gelmektedir. Afrika kıtasının kültürel mirasını toplamak ve korumayı amaç edinen koleksiyon, İsviçre, İspanya, Güney Afrika ve Kenya Segera Retreat’teki birçok alanda sergileniyor. Kültürlerarası Ekosfer Koruması için Zeitz Vakfı’yla işbirliği içinde çalışan koleksiyon, aynı zamanda 4C olarak bilinen – doğal kaynakları koruma, toplum, kültür ve ticaret- alanlarındaki yaratıcı aktiviteleri sürdürmek, kültürlerarası ilişki ve anlayışı güçlendirmek, kültürel çeşitlilik bilincini artırmak ve örnek olmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

  Zeitz Koleksiyonu kuratörü Mark Coetze aynı zamanda Zeitz Koleksiyonun kültür uzmanı olarak görev yapmaktadır. Vakıf ve koleksiyon Segera, Kenya ve global çerçevede birlikte çalışmaya devam etmektedir.

  Jochen ZEITZ
  Zeitz MOCAA Kurucusu ve Başkanı

  Jochen Zeitz

  İş hayatı, doğal kaynakların korunması ve hayırseverlik alanlarında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olarak gösterilen Jochen Zeitz, 30 yaşında Alman tarihinin en genç CEO’su olduktan sonra, 18 yıl boyunca PUMA başkanı ve CEO’su olarak görev yaptı. İflasın eşiğindeki PUMA’yı dünyanın en önemli üç spor ürünü markasından biri haline getiren Zeitz, markanın satışlarını 4 bilyon dolar ve yüzde 4000 oranında arttırdı. PUMA’da görev aldığı süre boyunca, ses getiren bir girişime imza atarak Çevre Kar ve Kayıp Hesabının ( E P&L) kurulmasına öncülük etti ve çevreye ve sosyal meselelere duyarlı yeni bir iş modelinin oluşmasına ilham kaynağı oldu. 2010 yılında PUMA’dan emekli olduktan sonra çevre, sürdürülebilirlik ve hayırseverlik işlerine odaklandı. 2013 yılında Sir Richard Branson ile beraber içinde Mohammed Yunus, Mo İbrahim, Paul Polman ve Arianna Huffington gibi dünya liderlerinin bulunduğu The B Takımını kurarak sosyal meselelere ve çevreye duyarlı iş modeli bilincini pekiştirmeye devam etti. Harley Davidson, Cranemere Sürdürülebilir Yatırım Şirketi, Widerness Safari kurullarında yer alan Zeitz, aynı zamanda uluslararası lüks ürünler şirketi Kering Sürdürülebilirlik Komitelerinde kurul üyeliği ve başkanlık yaptı.

  Hayatı boyunca en büyük tutkusu, Afrika ve vahşi yaşam olan Zeitz, Kenya’da Segera Conservancy 50.000 dönümlük doğa alanını açtı. 2012 yılında açılan Segera Retreat ziyaretçilerine tamamen sürdürülebilir, lüks eco-safari tecrübesi sunarak dünyanın en önemli safari tatil yeri haline geldi. 4C prensibi olarak bilinen- doğal kaynakları koruma, toplum, kültür ve ticaret alanlarına odaklanan Zeitz Vakfı’nın kurucusu olarak, 6 tane ekolojik ve sürdürülebilir okul (2015 LEED ‘’Dünyanın En Yeşil Okulu Ödüllü) ve futbol akademisi kurdu, kabileler arası anlayış ve kadınların güçlenmesi alanında çalışmalar yaptı ve Kenyalı öğrencilere eğitim bursları sağladı. Zeitz aynı zamanda kar gütmeyen ‘’The Long Run’’ girişiminin kurucusu olarak vahşi yaşam alanlarının korunması için çalışmalar yaparak, Afrika ve çevresindeki 520.000 insanın yaşamına dokundu.

  2013 yılında V&A Waterfront iş birliğiyle Güney Afrika, Cape Town’da Zeitz Afrika Çağdaş Sanat Müzesi’nin (Zeitz MOCAA) kurulması için çalışmalara başladı. Zeitz MOCAA, Zeitz’ın dünyaca ünlü, Afrika ve diasporası çağdaş sanat eserlerinden oluşan kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Zeitz, Anselm Grün ile beraber yazdığı ve 15 dile çevrilen ‘’The Manager and the Moenk’’ kitabının ve John Elkington ile birlikte yazdığı “The Breakthrough Challenge” kitabının yazarıdır.

  Profesyonel yaşamı boyunca sayısız ödül alan Zeitz, ‘’Yılın Girişimcisi’’, ‘’Yılın Trend Belirleyicisi’’ ve ‘’Avrupa’nın En İyi İş Kuruluşu’’ Ödüllerinin sahibidir. Ayrıca Financial Times tarafından 3 kere ‘’Yılın Stratejicisi’’ seçilmiştir. Federal Alman Cumhuriyeti tarafından ödüllendirilmiş, Kenya Vahşi Yaşam Birimi tarafından ‘’ Onursal Kenya Koruyucusu’’ seçilmiştir. 2015 yılında Salt Dergisi tarafından hazırlanan ‘’Dünyanın En Önemli 100 Yardımsever Liderleri’’ listesinde 18. Sırada yer almış, FIRST Dergisi tarafından ödüllendirilmiş ve 2016 yılında OOM tarafından hazırlanan ‘’Dünyanın En İlham Veren 100 Kişisi’’ listesine girmiştir.

 • Sıradışı bir Müze: Baksı Müzesi

  Bayburt, Türkiye

  Doğu Karadeniz’de Bayburt’un 45 km dışındayız. İlerideki tepede yükselen 3 katmanlı geniş bir bina görüyoruz. Çoruh Vadisi’ne bakan bu tepenin üzerinde eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar Köyü’nde yükselen bir müze, Baksı Müzesi. El işi, dokuma, seramik gibi geleneksel sanatlarla çağdaş sanatı sıra dışı bir şekilde harmanlayan bu müze, bize kutunun dışında düşünmeyi ve alışılmışın dışında olmayı gösteriyor.

  dsc_0279

  40 dönümlük bir arazide bulunan Baksı Müzesi’ni kurma hayali, Bayburt doğumlu akademisyen ve sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara sanat zenginliğini ve birikimini taşıma amacıyla 2000 yılında filizlendi. 2005 yılında Baksı Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurulması ve gönüllülerin ve sanatçıların katkılarıyla müze hayali gerçeğe dönüştürüldü.  Toplumsal bir proje niteliğinde olan Baksı Müzesi, yoğun çalışma ve emeklerin sonucunda 2010 yılında ziyarete açıldı.

  baksi-4_1200x800-1170x780

  Kurulduğu coğrafyayla bütünleşen Baksı Müzesi’nin iki binası var. 2010 yılında açılan ana binasına ek olarak, 2012 yılında yeni sergi salonu Depo Müze ziyarete açıldı. Bu binalarda günümüz Türk Çağdaş Sanatından örnekler, Kemal Tufan ve Tuğrul Selçuk gibi önemli sanatçıların çalışmaları, işleme, dokuma, çömlekler ve seramik gibi geleneksel sanatlarla birlikte sunuluyor. ‘Açık yapı’ ve açık diyalog anlayışını benimseyen Baksı Müzesi, her açıdan alışılmış kalıpların dışına çıkıyor.

  Çevresiyle diyalog halinde olmayı misyon edinen Baksı Müzesi, bu çerçevede oluşturduğu eğitim programları ve etkinlikleriyle bölgeye yeni bir soluk getirdi. Sergilenen eser çeşitliliği etkinliklere de yansıyor. Ekram ve kilim atölyesi gibi geleneksel değerlere odaklanan atölyeleriyle bir yandan kültür zenginliğimizi ön plana çıkarırken, bir yandan da Çağdaş Sanat atölyesi ve düzenlediği sempozyumlarla günümüz sanatı ve sanatçılarına ışık tutmaya devam ediyor.

 • Sualtı Sanat Müzesi

  Cancun, Meksika

  Cancun Ulusal Deniz Parkı’nda okyanusun derinliklerinde bulunan heykeller, temsil edilen Meksikalı sanatçılar ve sıra dışı bir müze. Sualtı Sanat Müzesi, Cancun, Meksika’da açıldığı 2009 yılından günümüze, şehrin en önemli mekanlarından biri haline geldi. Dünyanın en geniş sualtı sanat merkezi olma ünvana sahip olan bu müze, ziyaretçilerini sualtının büyüleyici dünyasına davet ediyor.
  Müze koleksiyonu 500 heykelden oluşuyor. Suyun dibine sabitlenen heykelleri taşımak ve bu süreçte zarar görmelerini engellemek için özel bir asansör kullanılmış. Toplam 420 metre karelik alana yayılan ve 200 tondan ağır olan bu heykeller, 8 metre derinlikte bulunuyor. Heykellerin çoğu, sanatçı Jason decaires Taylor tarafından, kalanlar ise önemli 5 Meksikalı sanatçı tarafından yapılmış.

  cancun-underwater-museum-5

  Jaime Gonzalez Cano, Roberto Diaz Abraham ve Jason Taylor tarafından kurulan Sualtı Sanat Müzesi’nin temel amacı, doğayla sanat arasındaki ilişkiye dikkat çekmek. Bunu gerçekleştirmek için heykellerin yapımında özel malzemeler kullanılmış. Gerek materyalleri, gerekse üzerine açılan deliklerle bu heykeller, sanat eseri olmanın ötesine geçiyor ve sualtı canlılarının büyümesi ve gelişmesi için sualtında bir habitat oluşturuyor. Oldukça yenilikçi olan bu projenin en ilgi çekici yanı ise zaman içinde artan mercan kayalıkları ve yosunlar sebebiyle su altı heykelleri ve dolayısıyla Sualtı Sanat Müzesi’nin tamamen bir mercan kayalığına dönüşecek olması.

  jason-decaires-taylor-9142

  Müzenin toplam 3 galerilerisi var. Bunlardan iki tanesi su altında, biri ise su üstünde bulunuyor. Ziyaretçilerin heykellere ulaşımı ise çeşitli yollardan sağlanıyor.  Burada isteriz kristal cam kaplı tamamı kapalı özel bir tekneyle, isterseniz tüplü dalış yaparak, bu özel müzeyi yok olmadan gezebilir ve sanat-doğa ilişkisini yakından inceleyebilirsiniz.

 • Singapur Sanat Galerisi

  Singapur

  Singapur’un Civic Bölgesi’nde bulunan Singapur Sanat Galerisi, yakın zamanda açılmış olan en heyecan verici sanat merkezlerinden birisi. Hazırlıkları 10 yıl süren bu özel Müze, kapılarını açtığı 2015 yılından itibaren şehrin en gözde mekanlarından birisi haline geldi.

  Geçtiğimiz 10 yılda şehrin Singapur Bienali ve Singapur Sanat Festivali gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapması ve böylece sanata olan ilgi ve katılımın artmasıyla birlikte sanat paylaşımı ve işbirliklerinin önemi arttı. Singapur’un ve Güneydoğu Asya Bölgesi’nin sanatsal zenginliğini yansıtmak ve taçlandırmak amacıyla 2006 yılında Singapur Sanat Galerisi’nin açılacağı resmi olarak duyuruldu. Duyuruyu takip eden 10 yıl içerisinde, Singapur’un iki önemli binası, eski Adalet Sarayı ve eski Belediye Binası yenilendi, müzeye dönüştürüldü ve Kasım 2015 tarihinde ziyarete açıldı.

  naked-museum-179_0

  Singapur Sanat Galerisi, Singapur ve Güneydoğu Asya Bölgesi’nin en geniş ve en zengin sanat koleksiyonuna sahip olma ünvanını elinde tutuyor. 8.000’in üzerinde eser, ulusal önem taşıyan iki bina ve 64.000 metre karelik geniş alanıyla bu Müze aynı zamanda Singapur’un en büyük müzesi olarak dikkat çekiyor.

  Müzenin koleksiyonu Modern ve Çağdaş Sanat eserlerinden oluşuyor. Singapur ve Güneydoğu Asya’da üretilen ve 19. Yüzyıldan günümüze ulaşan bu sanatsal zenginlik,  iki büyük galeride ziyaretçilerle buluşuyor.  ‘‘DBS Singapur Galeri’’ koloni döneminden günümüze, Singapur sanatının örneklerini  sunuyor. Buradaki etkinliklerdeki temel amaç ise Singapur sanatı üzerine olan dialog ve paylaşımı arttırmak ve eğitim için platform oluşturmak. Eski Adalet Sarayı’nda yer alan ikinci galeri, ‘’UOB Güneydoğu Asya’’ adlı galeride ise bölgede ortaya çıkmış olan trendler ve sanat akımları ve Güneydoğu Asya Sanatının tarihi karşımıza çıkıyor.

  24335058

  İki  galeriye ek olarak Müze aynı zamanda geniş alanlarında kürator ve araştırmacılara ev sahipliği yapıyor. Bu alanlar, bir yandan müze koleksiyonunu yeni ve alışılmışın dışında sunan ve bölgeyle diyaloğu pekiştiren özel projelere ev sahipliği yaparken bir yandan da müzenin dinamik yapısını pekiştiriyor.

 • Boston Güzel Sanatlar Müzesi

  Boston, Amerika

  4 Temmuz 1876 tarihinde kapılarını açan Boston Güzel Sanatlar Müzesi, sanatın her alanı ve her dönemine dokunuyor. 500.000’den fazla eserden oluşan zengin koleksiyonuyla günümüzde dünyanın en kapsamlı ve en önemli sanat müzelerinden biri.   

  Ziyaretçi sayısının and koleksiyonun gitgide artması sonucu Müze, 1909 yılında yeni binasına, günümüzdeki Huntington Meydanı’ndaki yerine taşınmış. Bu tarihten itbaren büyümeye devam eden koleksiyonu ve değişen ziyaretçi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ise yakın zamanda kapsamlı büyüme projeleri geçirmiş ve kapasitesini 483.000 metre kareden 616.000 kareye çıkarmış.

  5607372695_eef025a1ca_b

  Projelerden ilki, 2010 yılında müze binasına eklenen 4 katlı yeni ‘’Amerika Sanatı Kanadı’’. Burada kıtanın en önemli eserleri ziyaretçilerle buluşuyor. İkinci proje ise, 2011 yılında yenilenen ‘’Linde Ailesi Kanadı’’. Çağdaş sanata odaklanan bu alan, çağımızın en önemli sanatçılarına yer veriyor. Son olarak 2013 yılında düzenlenmesi tamamlanan yeni galerilerde Avrupa, Asya ve Afrika coğraftasının  en güzel sanat eserleri ve bu bölgelerin sanatsal zenginliği gözler önüne seriliyor.

  img_1319-1024x682

  Asya’dan Afrika’ya, çağdaş sanattan fotoğrafa, tekstilden çizime sanatın her alanına odaklanan müze koleksiyonun şüphesiz ki en can alıcı noktası, özel John Singer Sargent koleksiyonu. Müze, 19. Yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan Sargent’in dünyadaki en kapsamlı koleksiyonun sahibi. Yeni açılan binasının Sargent odasında, sanatçının 25 adet tablosu, suluboya çalışmaları, çizimleri ve heykelleri ziyaretçilerle buluşuyor.  Bunlar arasında şüphesiz ki en dikkat çeken ve müzenin ve sanat tarihinin yıldızlarından biri olan ‘Madame X’ tablosu.

  Bu özel koleksiyona ek olarak müze ayrıca usta sanatçıyı özel arşiviyle ölümsüzleştiriyor. Gerek müzede gerekse online olarak erişilebilen Sargent Arşivi’nde, sanatçıyla ilgili kayıtlara, sanatçı üzerine yazılmış kaynaklara ve hatta sanatçının kendi mektuplarına ulaşmak mümkün.

 • Dali Müzesi

  St. Petersburg, Florida

  20. yüzyılın en önemli sanatçısının, Salvador Dali’nin sanatının her dönemi ve alanına dokunan Florida’daki Dali Müzesi, yenilikçi binası, zengin koleksiyonu ve sanat kütüphanesiyle gerçek bir sanat hazinesi.

  Müzenin başlangıcı 1945 yılına dayanıyor. Müzenin kurucuları, Reynold ve Eleanor Morse’un, 1945 yılında ilk Dali tablolarını satın almasıyla başlayan 40 yılık serüven, büyüyen koleksiyonları ve Dali’yle kurdukları dostlukları sonucunda 1984 yılında bir müzeyle taçlanmış. 1984 yılında kurulan müzenin koleksiyonu günümüzde 2.100’den fazla eserden oluşuyor. Sanatçının yağlı boya tabloları, orijinal çizimleri, defterleri, heykel ve baskı çalışmaları ve kişisel arşivinin korunduğu ve sunulduğu bu müze, Dali’nin yaşamı ve yaratıcılığının her alanına ışık tutuyor.

  dalimuseum_credit_beck___mike_rixon_photography

  Müze, 11 Ocak 2011 tarihinde açılan, 3 katlı yeni binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Güçlü bir dikdörtgen yapıya sahip olan bu bina ve 1.062 adet küçük cam üçgenin bir araya gelmesiyle oluşturulan ‘Enigma’ adı verilen uzantısı, sade tasarımıyla fantastik ögeleri bir araya getiriyor. Binanın, Dali’nin sanatçı kişiliğine göz kırpan bir diğer özelliği ise içinde bulunan sarmal merdiveni. Dali’nin spiraller ve DNA’nın çift sarmal yapısına olan merakından esinlenilerek oluşturulan bu özel merdiven, müzenin mimari yapısını tamamlıyor.

  os-os-dali-jpg-20140522

  Dali Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri ise Dali Kütüphanesi. Dali, Sürrealizm ve Avangart alanına odaklanan ve müzenin ikinci katında bulunan bu özel kütüphane, akademisyenleri ve araştırmacıları 7.000’in üzerinde katalog, video ve ses kayıtları ve kitaplarla buluşturuyor.

  Sergi salonları müzenin geniş üçüncü katında yer alıyor. İki kanada ayrılan üçüncü katın ‘’James Ailesi Kanadı’’nda koleksiyondan eserler sergilenirken, ‘’Hough Ailesi Kanadı’’nda ise özel geçici sergiler düzenleniyor. ‘‘Avant-Garden’’adı verilen müze bahçesi ise özel bir dinlenme ve öğrenme alanı. Bahçede bir yandan öğrenciler matematik köşesinde matematik ve doğa ilişkisini incelerken, bir yandan da güney köşesindeki labirentte keşfe çıkabiliyor.

 • Biten İlişkiler Müzesi

  Zagreb, Hırvatistan

  Kaplerimizi ısıtan aşklar ve onlardan geriye kalan hüzünlü hikayeleri yansıtan sıradışı bir yer, Biten İlişkiler Müzesi. 2006 yılında Zagreb’te kurulan bu Müze, bizlere duyguların ve aşkın evrenselliğini gösteriyor.  

  Müzenin kuruluş hikayesi oldukça ilginç.  Zagrebli iki sanatçı, film yapımcısı Olinka Vistica ve heykel sanatçısı Prazen Grubisic, 4 yıllık aşk ilişkilerini 2003 yılında sonlandırır. Biten ilişkilerinin ardından geriye kalan kişisel objeleri ne yapacaklarına karar veremeyen eski sevgililer, bir müze kurma fikri üzerine şakalaşırlar. Böylece ortaya çıkan fikir, kendilerine ait olan ve arkadaşlarından topladıkları objelerle başlattıkları yaratıcı bir sanat projesine, daha sonra gelen bağışlarla gerçek bir müzeye dönüşür.

  img_9630

  2006’da Zagreb’te ve geçtiğimiz yıl Los Angeles’ta sergilenmeye başlanan müzenin koleksiyonu, dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilen kişisel objelerden oluşuyor. Mektup, kitap, fotoğraf, giysi, biletler… Kolektif bir bilinç üzerine kurulan bu Müze, aşk, ayrılık, sevgi kavramlarına odaklanıyor. Sergilenen objelere eşlik eden kısa yazılarda ise ayrılıkların gerçek hikayeleri anlatılıyor. Bağışçıların müzeye gönderdiği, isimsiz sergilenen objeler, bizleri bir yandan empatik bir seyahate çıkarırken bir yandan da kültürel miras ve müze hakkındaki fikirlerimize meydan okuyor.

  1024px-exhibits_at_the_museum_of_broken_relationships

  Bu müzedeki paylaşım, her türlü fiziksel sınırlamadan bağımsız. İsteyenler kalp kırıklıklarını müzenin internet sitesindeki ‘’Ayrılık Hikayeleri’’ köşesinde paylaşabiliyor. Kiminin birkaç cümleyle kimisinin ise uzun paragraflarla anlattığı hikayeler her gün çoğalıyor. Ayrılığı atlatmak için zamana ihtiyacı olanlar bile düşünülmüş; isteyeniz hikayenizi sitede kitleyebiliyor ve yayınlanması için bir tarih belirtebiliyorsunuz. Klitlenen tarihe kadar korunan bu hikayeler, siz isteyene kadar okuyuculara açılmıyor.

  Hikayelerden duygulara, Biten İlişkiler Müzesi, sosyal, kültürel ve coğrafi normların ve zaman kavramının ötesinde, aşkın ve sevginin evrensel olduğu bir yer.  

   

 • Narodni Sanat Müzesi

  Prag, Çek Cumhuriyeti

  Çek Cumhuriyeti’nin incisi Prag şehri denince akla ilk gelen yerlerden birisi Prag Ulusal Galerisi, nam-ı diğer Narodnie Galerie. Devlete bağlı bir kurum olan Narodnie Galerie’nin tarihi 18. Yüzyıl sonlarına uzanıyor. Aristokrat ve orta-sınıf mensuplarının sanatı halka anlatmak amacıyla kurdukları bu müze, geçmişte Güzel Sanatlar Akademisi ve Resim Galerisi olarak hizmet vermiş. Günümüzde 400.000’nin üzerinde esere ev sahipliği yapan Müze, Çek Cumhuriyeti’nin en geniş ve en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.

  Müzenin zengin koleksiyonu şehrin içinde ve dışında yer alan birçok farklı binada sergileniyor. Bu bağlamda, Narodnie Galeri bir müze kompleksi olarak görülebilir. Örneğin, Prag dışında bulunan Kinsky Kalesi’nde Barok Dönemi eserleri ve Uzakdoğu Sanatı sergilenirken,  Frstat Kalesi’nde 19. Yüzyıl Çek Sanatı izleyiciye sunuluyor. Müzenin en önemli eserleri ise, kalıcı ve geçici sergilerine ev sahipliği yapan ana binası ise şehir merkezinde Hradcanske Meydanı’nda bulunan Sternberg Sarayı’nda.

  prag

  Sternberg Sarayı’nın geniş koridorlarında Avrupa sanat tarihinin en güzel örnekleri bizi karşılıyor.  Kronolojik ve tematik olarak düzenlenmiş bu sergileme alanlarında,  Orta Çağ Avrupa Sanatı’ndan başlayarak, 19. Yüzyıl sanat akımlarına, oradan ise 20. ve 21. yüzyıl sanatına uzanıyoruz.  Kapsamlı ve zengin koleksiyon eşliğinde zamanda yolculuk yapıyoruz. Bağışlar ve alımlarla uzun yıllar boyunca genişleyen bu koleksiyonda bize eşlik edenler ise Dünya’nın en büyük sanat ustaları, Picasso, Klimt, Van Gogh, Miro, Cezanne… Her biri Narodni Galerie’de bizi karşılıyor. Müzenin bir odası ise tamamen Picasso’ya, onun sanatçı kişiliği ve çalışmalarına ayrılmış. Bu odada usta sanatçının yaptığı iki oto portresini görmek mümkün.

  pr

  Avrupa Sanatının en güzel örnekleri, Çek ve Slovak sanatçıların en özel resim ve heykel çalışmaları, Uzakdoğu Sanatı ve daha fazlasıyla Narodni Galerie, uluslararası sanat ortamını Prag’a taşımaya ve köklü tarihinin hakkını vermeye her geçen gün devam ediyor.

Toplam 4 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1234